Stabdykime barbarus – apginkime Atgimimo Legendą!

Tiesos.lt redakcija   2012 gruodžio 6

Stabdykime barbarus – apginkime Atgimimo „Legendą“

Tai, kas liko iš Atgimimo Legendos po vandališko R. Malinausko siautėjimo

 

Šiais metais brutalią valdžios savivalę patyrė ne tik su politine korupcija kovoję valstybės pareigūnai, teisingumo siekę piliečiai, smurto aukomis tapę vaikai. Valdžia pradėjo kariauti ir su meno kūriniais.

Šių metų liepos 3–4 dienomis Druskininkuose, miesto merui, Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkui Ričardui Malinauskui paliepus, buvo sunaikinta „Legenda“ – Atgimimo metais dailininko Antano Balkės iš juodo granito sukurta skulptūra.

Taip meras R. Malinauskas atkeršijo buvusiam nepaklusniam savo pavaldiniui, kuris, dirbdamas Druskininkų miesto vyriausiuoju dailininku, drįso nepritarti paveldui žalingiems mero sprendimams.

Nugriauta Atgimimo Legenda. Nepaisant Lietuvos dailininkų sąjungos ir Druskininkų kultūros žmonių protestų. Nugriauta, išvežta nežinoma kryptimi ir paslėpta.

Greit bus pusmetis, kai menininkas Antanas Balkė raštu ir žodžiu valdžios klausia, kodėl jo kūrinys buvo sunaikintas, prašo „Legendos“ likučius jam parodyti, bet vis atsimuša kaip į sieną. Gruodžio 6-ąją, trečiadienį, Druskininkų vicemeras Linas Urmanavičius Seimo nario Naglio Puteikio akivaizdoje į daug kartų pakartotą menininko prašymą pamatyti savo kūrinio likučius atrėžė: „Kai reikės, tau bus paskambinta. Tai mūsų nuosavybė“. O po to Seimo nariui paaiškino: „Menas yra labai reliatyvus – vieniems menas, kitiems š…“

Taigi meno kūriniai, kaip ir vaikai, Lietuvoje gali tapti valstybės paslaptimi. Daiktais, slepiamais nuo tų, kam jie brangiausi.

Dar vasarą, prieš sunaikindama Atgimimo „Legendą“, Druskininkų savivaldybė pasiuntė raštą Lietuvos dailininkų sąjungai – pranešė, kad miestui skubiai reikalinga 4 metrų aukščio dekoratyvinė skulptūra Antano Balkės skulptūros vietoje, kad už naują skulptūrą bus sumokėta iki 50 000 litų. Statyti naują skulptūrą ten, kur buvo sunaikintas jo kolegos kūrinys, jau ėmėsi dailininkas Tadas Gutauskas.

Taigi – Druskininkuose sunaikinta čiurlioniška Atgimimo Legenda. Įvykdytas simbolinis valdžios vandalizmo, pasityčiojimo iš tautos atgimimo vilčių aktas. Baugiai tylint kultūros ministrui, Seimo Kultūros, švietimo ir mokslo komitetui, kultūrinei spaudai, visuomenei. Šiurpiai dunksint valdžios užsakymą vykdančio Tado Gutausko plaktukui.

Iš Druskininkų lietuviams šiandien siunčiamas tiesmukas valdančios Socialdemokratų partijos vicepirmininko Ričardo Malinausko signalas: baikite svaičioję apie tautos Atgimimą – metas sugrįžti į Grūtą.

Kaip į šį signalą atsakysime? Ar vėl tylėsime? Ar pagaliau ryšimės pasipriešinti barbarams? Jie – ne prie vartų. Jie – jau mūsų mieste.
P. S.: Visi, norintys pasipriešinti vandalizmo aktui ir pamėginti apginti Atgimimo Legendą, galite tai padaryti pasirašydami laisvųjų menininkų ir piliečių atvirą laišką paskirtajam Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui– savo vardą ir pavardę siųskite Aurelijai Babenskienei el. pašto adresuaurelijapost@gmail.com.

2 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *