Piliete Prezidente, sustabdykite makabrišką farsą,- ragina Dalią Grybauskaitę „Tie-SOS“ akcijos dalyviai

Kovo 17-osios vidurdienį paminėti Garliavos antpuolio į Simono Daukanto aikštę Vilniuje  susirinko per šimtas piliečių. Kreidelėmis atkūrę dailininko Gitenio Umbraso pilietinio meno kūrinius „Tie-SOS!“ ir „Nedalia“, jie kreipėsi į Prezidentę dar vienu – aštuntuoju – laišku. 

Aštuntasis „Tie-SOS“ dalyvių laiškas Prezidentei                  Vilnius, 2013 m. kovo 17 d.

Piliete Prezidente,

Praėjo dešimt mėnesių, kai mes, pilietinės akcijos „Tie-SOS“ dalyviai, reikalaujame visuomenei atskleisti 2012 metų gegužės 17-osios masinio smurto akto organizatorius ir jam pritarusius politikus, kai raginame Jus pasirūpinti valdžios smurtą išgyvenusios ir iki šiol socialinę izoliaciją patiriančios Garliavos mergaitės likimu.

Nuolat primename Jums, kad valdžios surengtą Garliavos antpuolį Lietuvos Konstitucijos kūrėjai Kazimieras Motieka, Zita Šličytė ir Liudvikas Narcizas Rasimas įvertino kaip šiurkštų pasikėsinimą į konstitucinę valstybės santvarką.

Garliavos šturmo dieną Jūs viešai pareikalavote ištirti, ar „visus sujaudinusių Garliavos įvykių metu nebuvo naudota prievarta“, ir teigėte, kad „prievarta vaiko atžvilgiu negalima“. Vėliau visuomenei pareiškėte, kad Lietuvoje yra didesnių problemų negu vienos mergaitės likimas, ir atsitvėrėte nuo piliečių tylos siena. Jums tylint, tragiška Garliavos istorija vis giliau klampina valstybę į melą ir smurtą, verčia viešąjį Lietuvos gyvenimą farsu.

Per dešimt mėnesių Jums atskaitingos institucijos nepateikė visuomenei aiškaus ir pagrįsto atsakymo dėl prievartos panaudojimo Garliavoje ir jo teisėtumo. Teisėtvarkos šiuo metu atlikti tyrimai, kaip sovietų laikais, neigia pačią tikrovę ir glumina visuomenę prieštaringumu.

Klaipėdos apygardos prokuratūra praėjusių metų lapkritį nutarė: „jėga jos [Garliavos mergaitės] atžvilgiu buvo naudojama“, tačiau vaiko „atžvilgiu nebuvo naudotas nei fizinis, nei psichologinis smurtas“. Tokį labai savotišką nutarimą neseniai patvirtino ir Klaipėdos apylinkės, ir Klaipėdos apygardos teismai.

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Audrius Cininas galimos pedofilijos byloje atsisakė apklausti Garliavos mergaitę kaip galimą auką ir viešai pareiškė, kad tėvas žodžiu „ištrynė“ vaiko autentišką atmintį. Tuo tarpu su specialiosiomis tarnybomis susijusi žiniasklaida šiuo metu skelbia, jog „ištrintos atminties“ vaiką Kauno apylinkės teisėjas sėkmingai apklausė kitoje – nužudymų – byloje.

Kėdainių apylinkės teismo pirmininkas Vitalijus Kondratjevas dar 2011 metų gruodį priimtu sprendimu Lietuvos Respublikos vardu užtikrino, kad Garliavos mergaitei tinkamas gyvenimo sąlygas suteiks Lietuvos policija. Tokiam sprendimui neseniai pritarė ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Tačiau visuomenę šiomis dienomis pasiekė mergaitės motinos pranešimas, kad ji su dukra, būdamos policijos priežiūroje, tapo „iškankintos ir išvargintos“, kad ji matanti, „kaip kenčia dukrelė“, kad ji pati „labai bijo dėl savo gyvybės ir nepasitiki Kriminalinės policijos biuru“.

Teisėjo V. Kondratjevo sprendimo žodžius viešai paneigė ir pats Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis: jis žiniasklaidai pripažino, kad motinai ir mergaitei gresia pavojus, kad saugomų asmenų gyvenimo sąlygos yra sudėtingos. Visuomenę dar labiau suglumino Vilniaus vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Juškevičienė: ji ne kartą tarnybiniuose pranešimuose rašė, kad iš gimtųjų namų prievarta išvežta Garliavos mergaitė yra „liūdna, prislėgta“, tačiau, motinai paskelbus apie dukrelės patiriamas kančias, spaudai pareiškė, jog mergaitė „linksma ir džiaugiasi“.

Mes pastebime, kad melo ir smurto lydima Garliavos istorija vis akivaizdžiau naudojama policinės valstybės tvarkai įtvirtinti. Jūsų, piliete Prezidente, paskirtas generalinis prokuroras Darius Valys įžūliai ir neleistinai žemina Tautos Atstovybę, atsisakydamas Seimui pateikti prašomą filmuotą Garliavos antpuolio medžiagą. Tokiu elgesiu Jums ir Seimui atskaitingas pareigūnas meta iššūkį demokratinei valstybės santvarkai.

Farsas, kurį, Jums neprieštaraujant, iš tragiškos Garliavos istorijos šiandien kuria valdžia, specialiosios tarnybos ir jų kontroliuojama žiniasklaida, yra neskoningas, ciniškas, makabriškas. Jis ardo moralinius valstybės pamatus, kėsinasi į humanišką piliečių bendrabūvį. Jo režisieriai atvirai tyčiojasi iš Lietuvos visuomenės ir valstybės.

Todėl raginame Jus kuo greičiau šį makabrišką farsą sustabdyti.

Primename Jums, kad Konstituciją pamynęs Garliavos smurto aktas privalo sulaukti aukščiausio lygmens politinio įvertinimo. Valdžios smurtavimą Garliavoje turi ištirti savarankiški, nešališki, specialiųjų tarnybų nekontroliuojami teisėtvarkos pareigūnai.

Dar kartą raginame Jus būti visiems lygiai teisinga ir asmeniškai pasirūpinti ne tik Ventos, bet ir Garliavos mergaitės likimu: sudarykite sąlygas jai bendrauti su artimaisiais ir draugais, leiskite su ja susitikti žinomiems žmogaus teisių gynėjams ir autoritetingiems medikams.

Piliete Prezidente, nors teigiate, jog „esate apolitiška“, būtent Jums bendrapiliečiai patikėjo penketą metų būti pirmąja valstybės politike – atsakingai rūpintis tautos likimu. Nuo Jūsų politinės laikysenos šiuo metu esmingai priklauso, ar tautos gyvenimas bus grindžiamas tiesa ir teisingumu, ar valstybėje bus gerbiamas žmogaus orumas.

Primename Jums, kad principingai neginant piliečių teisių ir laisvių, vaikų orumo, Jūsų vadovaujama Lietuvos valstybė ima iškrypti iš demokratinio ir humaniško raidos kelio, ji įgyja vis atgrasesnių policinės tvarkos bruožų.

Tie-SOS“ akcijos dalyviai:

Joana Noreikaitė, Liudvikas Jakimavičius, Juozas ValiušaitisRamutė Bingelienė, Saulė Matulevičienė, Dalius Stancikas, Arūnas Bingelis, Kęstutis Antanėlis, Laisvūnas Šopauskas, Aurelija Stancikienė, Naglis Puteikis, Justas Subačius, Leonas Merkevičius, Raimondas Gudžius, Romas Radzevičius, Jolita Radčenkienė, Aurelija Babenskienė, Daugardas Gruodis, Ligita Juknevičiūtė, Aušra Gabalytė, Aušrinė Balčiūnė, Jonas Grigaitis, Irena Jeleniauskienė, Jonas Vitkus, Levutė Albina Morkūnienė, Vytenis Aleksandraitis, Anelė Martišienė, Donatas Arvidas Krušinskas, Aivaras Jungilas, Darius Kuolys, Kazimieras Jonikas,, Vitalija Paškonytė, Janina Jonikienė, Marija Jakimavičienė, Vitalija Sadzevičienė, Jolita Markevič, Rimtautė Kutavičienė, Žana Volodkevičienė, Vincė Michejeva, Tomas Ardzijauskas, Janina Krušinskienė, Jolanta Kriščiūnaitė, Danutė Kudabienė, Sigita Taurinskienė, Aldona Kaušinytė, Birutė Javarauskienė, Laimutė Šimaitienė, Edvardas Kuzavinis, Marija Zavijevskaja, Giedrė Kareniauskienė, Rimantas Liakas ir kiti.

Visi, norintys prisidėti prie šio laiško, gali tai padaryti parašydami pilietinio portalo Tiesos.lt redakcijai adresu: <tiesos.lt.judejimas@gmail.com>

5 komentarai

  1. Manau, reikia perduoti ponią prezidentę už neatsakinėjimą į dokumentus seimo kontrolieriui, kuris ir išsiaiškins, ar čia yra piktybinės biurokratijos požymių. Tada teliks iš piršto išlaužti bet kokią priežastį ir paduoti ponią prezidentę į teismą.
    „Viskas, kas paprasta, yra genialu“,- sakė kažkoks pročius..

    • Pritariu. Seimo kontrolieriai kaip tik tokius skundus dėl valdžios ir savivaldos institucijų neveikimo ir nagrinėja.

  2. Kodėl nuo gegužės 17 d nebeteikiama nauja medžiaga, o tinklapyje Tiesos komentuoti nemoku. Reikia ten supaprastinti komentarų paskelbimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *